Kakao obsahuje vlákninu, kterou bakterie konzumují, aby vytvořily řetězce mastných kyselin.

Studie ukázala, že 38 % obézních lidí, kteří soustavně strávili dva roky praktikováním kontroly porcí jídla, ztratilo během studie 5 % nebo více své tělesné hmotnosti.

Naproti tomu 33 % účastníků, kteří důsledně nepraktikovali kontrolu porcí, během studie přibralo 5 % nebo více své hmotnosti.

Cvičení ostatních strategií také zvýšilo pravděpodobnost ztráty hmotnosti, ale kontrola velikosti porcí měla největší dopad.

"Zpráva ve studii je, že pokud chcete zhubnout, musíte jíst méně kalorií a/nebo spálit více kalorií," říká Logue. "Neexistují žádné zkratky. Existuje však několik způsobů, jak jíst méně kalorií a/nebo spálit více kalorií. Trik je v tom, najít způsob stravování a cvičení, který vám vyhovuje a který si můžete udržet po celý život."

"Nelze se spoléhat na signály přejídání a sedavosti, které neustále vysílá okolí," říká Logue. "Nemůžete následovat dav, protože dav je každým rokem více obézní."

WebMD Health News Recenze Charlotte E. Grayson Mathis, MD dne 15. října 2004

Zdroje

ZDROJE: Logue, E. Obesity Research, září 2004; sv 12: str. 1499-1508. Tisková zpráva, Summa Health System. © 2004 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Po letech posedlosti hubnutím, nejprve se vyhýbali potravinám s vysokým obsahem tuku a poté těm s vysokým obsahem sacharidů, se zdá, že Američané upouštějí od formálních diet ve prospěch zdravé výživy a zdravých potravin.

Nedávná zpráva společnosti NPD pro výzkum trhu, založená na průzkumu mezi 5 000 lidmi, zjistila, že počet Američanů na dietách na hubnutí byl nejnižší za několik desetiletí. V únoru 2008 uvedlo 26 % žen a 16 % dotázaných mužů, že dodržují redukční dietu, což je pokles oproti 39 % žen a 29 % mužů v roce 1990.

Průzkum Americké dietetické asociace z roku 2008 mezi téměř 800 dospělými zároveň zjistil, že 79 % uvedlo, že nedělají více pro zlepšení své stravy, protože jsou již spokojeni se způsobem stravování; 73 % uvedlo, že je to proto, že se nechtějí vzdát svých oblíbených jídel.

Dobré zprávy? Podle odborníků nemusí.

"Všechny potraviny mohou zapadnout do zdravého jídelníčku, pokud cvičíte a praktikujete umírněnost," říká Jeannie Gazzaniga Moloo, PhD, RD, mluvčí Americké dietetické asociace.

Zdravé stravování vs. diety

Proč tedy méně lidí drží redukční diety? Jedním z důvodů může být podle některých odborníků to, že se poučili z minulých chyb.

Dietních knih, nízkokalorických potravin, potravin bez tuku a cukru je mnoho, ale nezdá se, že by dělaly díru do statistik obezity. Mnoho dietářů bylo znovu a znovu lákáno sliby o rychlém hubnutí z nejnovějších dietních plánů, jen aby ztracenou váhu znovu nabyli – a ještě někteří – jakmile dietu přestanou.

Pravdou je, že pokud váš plán na hubnutí není dlouhodobě udržitelný, nemá cenu ho následovat, říká Michael Dansinger, MD, lékař pro NBC reality show. TheNejvětší ztroskotanec.

Dalším důvodem, říkají jiní odborníci, může být jednoduše to, že dietáři čekají na další dietní šílenství – Atkinsovu dietu nebo dietu South Beach současnosti.

V současnosti neexistuje žádná jediná superpopulární dieta, říká Cindy Moore, MS, RD, ředitelka výživy na klinice v Clevelandu. "I když na scénu vtrhne horká dieta, pouhé přečtení není zárukou, že zhubnete," dodává.

Ještě dalším důvodem, někteří říkají, je to, že s nadváhou dvou ze tří Američanů se nadváha rychle stává novinkou "normální." Když mají vaši přátelé a rodina nadváhu, vaše vlastní kila navíc se mohou zdát méně důležitá.

Ve skutečnosti studie z roku 2007 v New England Journal of Medicine zjistili, že lidé mají tendenci následovat, když jejich přátelé a rodinní příslušníci mají nadváhu, a podobně, když zhubnou.

Pokračování

Lepší jídlo, nic víc

Trendy jako "pomalé jídlo" pohyb, zájem o biopotraviny a o konzumaci potravin vypěstovaných blíže k domovu (být a "locavore") dále přesouvají dynamiku od potravin, kterým se vyhnout, na jídla, která si můžete vychutnat.

"Pokud nakupujete na farmářských trzích, budete kupovat přírodní potraviny, ne nezdravé potraviny," říká Moore.

K. Dunn Gifford, prezident Oldways Preservation Trust, think-tanku pro otázky potravin, říká, že vysoce kvalitní jídlo je prostě uspokojivější.

"Musíme omezit naši tendenci k přebytku a uvědomit si, že méně jídla může být více uspokojivé, když si vyberete jídla s intenzivní chutí a chutí," říká Gifford.

Může být mnohem jednodušší a více motivující soustředit se na to, co máte umět jezte místo toho, čemu byste se měli vyhnout, říkají odborníci.

Studie zveřejněná v The American Journal of Clinical Nutrition v roce 2007 uvedli, že obézní ženy, které se vyhýbaly potravinám s vysokým obsahem tuku a soustředily se na konzumaci více ovoce a zeleniny, zhubly o 20 % více než ty, které se vyhýbaly pouze potravinám s vysokým obsahem tuku.

Co přesně byste tedy měli přidat do svého jídelníčku? Vsaďte na více rostlinných potravin a celých, nezpracovaných potravin, které jsou bohaté na živiny a přirozeně mají nižší obsah tuku, soli a cukru, říkají odborníci.

Nancy Rodriguez, PhD, RD, nutriční výzkumnice na University of Connecticut, říká, že konzumace libových nebo nízkotučných bílkovin při každém jídle vás zasytí a sníží pravděpodobnost, že se budete přejídat. Stejně tak potraviny jako celozrnné výrobky, ovoce a zelenina – s vysokým obsahem vlákniny a vody – mají nízký obsah kalorií a pomáhají vám cítit se sytí.

"Když se nasytíte ovocem bohatým na živiny, zeleninou, celozrnnými výrobky, fazolemi, nízkotučnými mléčnými výrobky a jinými libovými bílkovinami, zbude méně místa pro potraviny s prázdnými kaloriemi," říká Rodriguez.

A co ta jídla, která chutnají dobře, ale nejsou zrovna nabitá živinami (možná kromě kalorií)?

"Je v pořádku si jednou za čas vychutnat malou porci těchto jídel," říká prezident Americké dietetické asociace Martin Yadrick, MA, RD.

Zdravé stravování: Zpomalte

Nejen to, co jíte, ale jak jíte, je důležité, když se snažíte jíst zdravě a shodit přebytečná kila, říkají odborníci.

Velkým krokem k převzetí kontroly nad vaší stravou je jíst více domácích jídel.

"Když ho připravujete, máte naprostou kontrolu nad tím, co v jídle je, můžete si ho udělat přesně tak, jak ho máte rádi, a lépe pro vás než v restauracích, kde netušíte, co v jídle je," říká Ellie Krieger, RD, hostitel Food Network’s Zdravá chuť k jídlu a autor Jídlo, po kterém toužíte.

Zapomeňte také na jídlo za běhu. Pokud budete jíst pomalu a budete si vychutnávat chutě, budete si jídlo více užívat a nakonec i méně, říká Rodriguez. Užijte si konverzaci u stolu a dejte svému mozku čas, aby dostal signál, že jste pohodlně sytí.

"Pokud se posadíte a ochutnáte jídlo, je pravděpodobnější, že se spokojíte s méně," ona říká.

Funkce WebMD Hodnotil Louise Chang, MD dne 17. června 2010

Zdroje

ZDROJE:

Jeannie Gazzaniga-Moloo, PhD, RD, výživová poradkyně; mluvčí, mluvčí Americké dietetické asociace.

K. Dunn Gifford, prezident OldWays Preservation Trust. Ellie Krieger, MS, RD, hostitel, The Food Network show Zdravá chuť k jídlu; autor, Jídlo, po kterém toužíte. Cindy Moore, MS, RD, ředitelka oddělení nutriční terapie, The Cleveland Clinic.

Michael Dansinger, MD, Tufts New England Medical Center; lékař, show NBC, Největší smolař.

Martin Yadrick, MS, RD, prezident Americké dietetické asociace.

Nancy Rodriguez, PhD, RD, výzkumnice v oblasti výživy, University of Connecticut.

WebMD Medical News: "Je obezita nakažlivá?"American Journal of Clinical Nutrition, Červen 2007, roč. 85, č. 6, 1465-1477.

Tisková zpráva, NPD Group.

Tisková zpráva, Americká dietetická asociace.

https://www.webmd.com/diet/news/20070725/is-obesity-contagious.

https://www.npd.com/press/releases/press_081013.html

© 2008 WebMD, LLC. Všechna práva vyhrazena.

Autor: Serena Gordonová Reportér Dne zdraví

ÚTERÝ, 16. července 2019 (Zprávy dne zdraví) — Udržet si zdravou váhu není snadné. I když se vám podaří shodit pár kilo, často se vrátí.

Proč by se zdálo, že tělo podporuje obezitu?

Nový výzkum naznačuje, že odpověď leží daleko zpět v lidské evoluci, s mechanismem proti hladovění, který připravuje tělo na ukládání tuku.

Klíčem k tomuto mechanismu je nazvaný protein "VZTEK," podle vědců z New York University (NYU) pracujících s myšmi. Věří, že RAGE se vyvinul, aby pomohl zabránit starověkým lidem hladovět, když byl nedostatek jídla.

Ale dnes, v dobách hojnosti, je v práci chyba: RAGE se vyrábí v boji proti buněčnému stresu způsobenému přejídání.

Zdá se, že protein tento stres zaměňuje za podobný hladovění, a tak vypíná schopnost těla spalovat tuky. Výsledek: tuk se snadno hromadí, ale těžko se zbavuje.

Přesto je na tom všem stříbro, řekl tým NYU, protože výzkum by mohl vést k lékům proti obezitě.

"Myslíme si, že RAGE lze cílit. Když jsme myši bez projevů RAGE nasadili recenzeproduktu.top dietu s vysokým obsahem tuku, snědly jídlo, ale nestaly se obézními," vysvětlila autorka studie Dr. Ann Marie Schmidtová z lékařské fakulty NYU.

A nedostatek RAGE se zdál být bezpečný, alespoň pro myši. "Když úplně vymažete RAGE u myší, mají normální reprodukci a žádné problémy s kognicí," ona řekla.

Vědci doufají, že protože se zdá, že RAGE je aktivní právě v období metabolického stresu místo během každodenních funkcí, jeho odstranění nevyvolá problémy.

Ale zatím nevkládejte své naděje do léku na odstranění RAGE.

Schmidt rychle poznamenal, že jakákoli taková droga je ještě daleko, protože výzkum je v současné době na myších. Poznatky ze studií na zvířatech se ne vždy přenášejí na lidi.

Přesto Schmidt řekl, že potenciál je vzrušující.

Kromě omezení schopnosti těla spalovat tuk může RAGE také přispívat k zánětu v celém těle. Spolu se zkrocením obezity je tedy podle vědců možné, že odstranění proteinu RAGE může pomoci s některými zánětlivými důsledky obezity, jako je cukrovka, rakovina, kornatění tepen a Alzheimerova choroba.

Pokračování

Dr. Michael Wood, lékařský ředitel pro bariatrickou (ztrátovou) chirurgii v univerzitní nemocnici Harper v Detroit Medical Center, řekl, že studie byla zajímavá, i když velmi raná.

A Wood řekl: "obezita je velmi komplikovaný problém a myslím si, že tato zjištění jsou přílišným zjednodušením."

Ale Wood poznamenal, že je možné, že protein RAGE hraje roli při nadměrné hmotnosti. Jen to není pravděpodobné pouze faktorem rozvoje obezity.

"Nemyslím si, že existuje jeden přepínač nebo jedna věc, která by mohla vyřešit tento komplikovaný problém. Na obezitu neexistuje žádná kouzelná kulka," řekl.

Právě teď, pokud chce někdo zhubnout, musí se zavázat ke změnám životního stylu, řekl Wood. A to platí, i když má někdo operaci na hubnutí. Dodal, že nejvýraznější změna přichází z konzumace méně kalorií. Cvičení je zdravý návyk, ale jen malá složka hubnutí.

Studie byla zveřejněna online 16. července v časopise Zprávy buňky. Financování poskytly American Heart Association, U.S. Public Health Service a American Diabetes Association.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Ann Marie Schmidt, M.D., profesorka endokrinologie, NYU School of Medicine, New York City; Michael Wood, M.D., lékařský ředitel, bariatrická chirurgie, Detroit Medical Center’s Harper University Hospital; 16. července 2019,Zprávy buňky, online Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

Čokoláda pochází z Theobroma cacao, což je vědecký název pro kakaový strom. Kakaovník, malý strom původem z Amazonské pánve, roste v tropech, většinou v Africe.

Masité plody kakaovníku obsahují hnědá semena zvaná kakao. Fermentace a pražení kakaa je prvním krokem při výrobě čokolády. Lidé rozmačkávají semínka na pastu zvanou čokoládový likér, kterou pak tepelně upravují, aby vytvořili kakao. Kakao je klíčovou složkou většiny čokoládových výrobků.

Z nepraženého kakaa lisováním za studena vzniká syrové kakao, které si získalo reputaci jako „superpotravina“ díky vysokému množství antioxidantů, minerálů a vitamínů. Syrové kakao samo o sobě chutná velmi hořce, proto se z něj často vyrábí prášek, který lze přidat do jiných potravin.

Výhody zdraví

Syrové kakao je plné antioxidantů zvaných flavanoly. Konzumace potravin bohatých na flavanoly má pro vaše tělo řadu zdravotních výhod, včetně následujících:

Ochrana srdce

Mnoho vědeckých studií ukazuje, že potraviny bohaté na flavanol mohou pomoci snížit váš krevní tlak a zlepšit fungování stěn vašich cév, čímž se sníží riziko srdečních onemocnění.

Zlepšené trávicí zdraví

Kakao obsahuje vlákninu, kterou bakterie konzumují, aby vytvořily řetězce mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny prospívají vašemu trávicímu systému. Nápoje vyrobené s kakaem mohou také zvýšit počet dobrých bakterií ve vašem střevě.

Méně stresu

Výzkumy ukazují, že konzumace tmavé čokolády může snížit stres, což posiluje vaše celkové duševní a fyzické zdraví.

Vylepšená kognitivní funkce

Specifický flavanol v kakau zvaný epikatechin může pomoci s některými částmi zdraví mozku, včetně kognice, průtoku krve a rizika demence.

Nižší riziko diabetu

Studie ukazují, že konzumace kakaa může snížit riziko cukrovky 2.

Pokračování

Živiny

Proces výroby čokolády odstraňuje ze surového kakaa mnoho antioxidantů (téměř 60 %). Pokud však stále dáváte přednost konzumaci surového kakaa ve formě čokolády, stále můžete získat mnoho živin tím, že budete jíst velmi hořkou čokoládu (60 % až 70 % kakaa).

Surové kakao je dobrým zdrojem:

Hořčík Žehlička Vápník Draslík Fosfor

Živiny na porci

Jedna porce surového kakaového prášku (2,5 polévkové lžíce) obsahuje

Kalorie: 60 Tuk: 1,5 gramu Sacharidy: 8 gramů Vláknina: 5 gramů Bílkoviny: 4 gramy

Na co si dát pozor

Jíst příliš mnoho kakaa během těhotenství nebo kojení může být škodlivé. Pro psy a kočky je sloučenina nacházející se v kakau zvaná theobromin velmi toxická.

Jak připravit kakao

Použití surového kakaového prášku je pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak přidat syrové kakao do vaší stravy. Zde je několik způsobů, jak si začít užívat zdravotních výhod kakaa:

Smíchejte avokádo, syrový kakaový prášek, kokosový olej a med v mixéru a vytvořte krémovou avokádovou čokoládovou pěnu. Přidejte kakaový prášek, přírodní arašídové máslo a javorový sirup do obyčejného řeckého jogurtu pro chutnou pochoutku. Smíchejte surový kakaový prášek, vejce, hnědý cukr, mandlovou moučku a máslo, abyste vytvořili kakaový koláč bez mouky. Rozdrťte vlašské ořechy v kuchyňském robotu a poté přidejte datle a syrové kakao, abyste vytvořili energetické kuličky ze tří složek. Přidejte syrový kakaový prášek, maca prášek, kurkumu, skořici, med a kokosový olej do vařeného mléka pro zdravější horký čokoládový nápoj. Smíchejte surový kakaový prášek, vodu, mandlové máslo, skořici a led pro lahodné banánové kakaové smoothie. Posypte misku čerstvého ovoce kakaovým práškem – ananas, maliny a banány tvoří skvělé spojení s kakaem. Upečte si zdravý čokoládový chléb se syrovým kakaovým práškem, špaldovou moukou, vejci, kokosovým mlékem, syrovým medem a pistáciemi. WebMD Medical Reference Recenze: Arefa Cassoobhoy, MD, MPH dne 19. srpna 2020

Zdroje

ZDROJE:

British Journal of Clinical Pharmacology: „Neuroprotektivní účinky kakaového flavanolu a jeho vliv na kognitivní výkon."